Прочитай! Це цікаво!!!

Історичні місця України

    Минуле – невід’ємна частина національної культури. Шанобливе ставлення до історичних пам’яток, творчих надбань українського народу – надзвичайно важливе завдання, яке стоїть сьогодні перед  Українською державою, її мешканцями і навіть кожним, хто хоч інколи відвідує цю прекрасну і неповторну землю.

    Нині на державному обліку перебуває 152 тис. пам’яток культурно-історичної спадщини, з них 56 тис. – пам’ятки історії, 7 тис. – пам’ятки монументального мистецтва, близько 15 тис. – пам’ятки містобудування та архітектури. Нерухомі святині зберігаються просто неба, а інші пам’ятки історії, матеріальної та духовної культури нації – у музеях України.

    Щоб по справжньому любити свій край, його треба знати.  Тому я запрошую вас, дорогі наші читачі, до мадрівки сторінками книг, які поведуть вас у різні  куточки нашої Батьківщини, розкриють перед вами її багату та цікаву історію.

Іваницька, Д. Дітям про Україну / Дарія Іваницька. – Л. : Апріорі, 2012. – 56 с. : іл.

    В цій книзі ви знайдете короткі розповіді про природні особливості, символи, знамениті реліквії, археологічні знахідки, архітектурні пам’ятки міст і сіл різних регіонів України.

Клімов, А.А. Україна. Славетні міста.-Х.: Ранок 2009.-128 с.

У нашій країні є багато визначних місць, які були свідками найважливіших історичних подій, міста, які є пам'ятниками архітектури та культури цілих епох. Серед них є центри прадавніх цивілізацій і зовсім молоді міста-мегаполіси. Деякі з укритих славою місць нині лежать у руїнах, та в більшості з них і в наш час вирує життя. Наша книга проведе вас дивовижними та прекрасними містами України, розповість про їх історію, архітектуру та культуру. Уважний читач зможе відкрити для себе найпотаємніші куточки рідної землі.

Золотий фонд України / А.Клімов //Всесвітня спадщина людства: Ілюстрована енциклопедія для дітей / А.Клімов. – Харків, 2008.- С.116-125.

    Цей розділ енциклопедії розповідає про три пам’ятки, що знаходяться на території України та занесені до списку Всесвітньої Спадщини людства.

Мензатюк З. Наші церкви : історія, дива, легенди / худож. оформ. О. Петренка – Заневського. – К. : Соняшник, 2002. – 118 с. : ілюстр.

    Ця книжка - перше видання про найвідоміші церкви та монастирі України, адресована дітям. У доступній формі  розповідається про різні стилі церковної архітектури, будову іконостаса, про чудотворні ікони України, найвизначніших українських святих, вміщуються легенди та перекази.

Вечерський В.  Українські монастирі / В. Вечерський. — К.: Наш час, 2007. — 400 с. — (Сер. «Невідома Україна»).            

З цього науково-популярного видання можна дізнатися про основні правила заснування, будівництва та устрою християнських монастирів, про їхню благодійницьку та культурну працю. Про руйнування монастирських ансамблів за часів тоталітарного режиму у ХХ ст., про їхнє сьогоднішнє відродження. У розповідях особливий акцент робиться на тих історичних діячах та історичних подіях, що пов’язані з тими чи іншими монастирями.

Храми України: Альбом. К.: Мистецтво, 2000. - 296 с. Ukrainian, English

1000-РІЧЧЮ РІЗДВА ХРИСТОВОГО ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ. Видання розповідає про тисячолітню історію храмового будівництва на теренах України, розкриває архітектурно-мистецькі особливості храмових споруд різних історичних періодів. У книзі - фотографії, та коротка розповідь про 171 храм України. Українською, англійською, резюме та перелік ілюстрацій російською і французькою мовами.

Цуріка, Л. Ю. Подорож стародавнім Києвом  : [фотоальбом] / Людмила Цуріка. - Київ : АВІАЗ, 2012. - 104 с. : іл.

Навряд чи знайдеться інше місто, яке могло б зрівнятися з Києвом за красою свого розташування; з якого б боку не йшов мандрівник, перед ним відкривається низка чудових панорам, одна красивіша за іншу. В альбом  вміщені фотографії старого міста: собори,  церкви, пам’ятники та пам’ятки Печерську, Липок, Подолу, Лук’янівки. Завершують альбом фото Києва ХІХ століття.

Кудрявцев, Л. О. Град над Борисфеном [Текст] :ілюстрована історія вулиць і майданів Києва / Л. О. Кудрявцев. - К. : Вища школа, 2007. - 295 с. : іл.

Книга знайомить  з вулицями і майданами столиці незалежної України – красеня Києва.Нариси розповідають про їх минуле і сьогодення.Автор не тільки привертає увагу читача до найвідоміших і найцікавіших в архітектурному відношенні вулиць, а й захоплено розповідає про менш відомі з них.Окрасою видання є унікальні архівні фотографії кінця ХІХ – ХХ ст.

Святий Київ: Фотоальбом/Упоряд.
Н.Д.Прибєг за участю С.К.Горкавого.-К.: Мистецтво, 2011.-240с.:іл.-Укр.,англ..нім.,фр.,ісп.

Мов на небі висить святий Київ наш великий - так казав Тарас Шевченко. Київ... Древній, сивочолий і водночас дивовижно юний і сучасний. Кожного, хто знайомиться з Києвом, вражають його числені святині й історичні пам'ятки. Серед них -собор св.Софії, Київо-Печерська лавра, Успенський собор, Михайлівський Золотоверхий собор, Кирилівська та Андріївська церкви та інші. Неповторний образ "стольного града" Києва постає зі сторінок фотоальбому.

Троневич П. Луцький замок в історії України / П. Троневич. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2007. – 200 с.

Автор досліджує не лише архітектуру одного з небагатьох середньовічних замків, що збереглися до наших днів, але і його функції як резиденції органів світської і духовної влади. Книга дає можливість читачам усвідомити роль і значення замку Любарта не лише в житті Луцька, але й в історії всієї Волині і України в цілому.

Пламеницька О. А. Християнські святині Кам’янця на Поділлі. – К. : Техніка, 2001. – 302 с. : ілюстр. – (Національні святині України).

Історико – архітектурний нарис про храмове будівництво Кам’янця-Подільського – унікального міста-фортеці, багатого на мистецькі спадщини.
Кілессо, Т.С. Братський Богоявленський монастир і Києво-Могилянська академія / Т.С. Кілессо. – К. : Техніка, 2002. - 144 с. : іл. – (Національні святині України).

Розповідається про цікаву, сповнену вікопомних подій історію Братського Свято-Богоявленського учительного монастиря, про засновану при ньому першу на наших теренах вищу школу – Києво-Могилянську колегію й академію - спочатку світську, а потім – духовну, про визначних українських учених, які несли учням слово Боже та найпрогресивніші по тих часах знання. На території монастиря майже 300 років формувався й удосконалювався унікальний архітектурний ансамбль, де в мистецькій гармонії співіснували різні стилі – хвилююче українське бароко й вишуканий класицизм, працювали видатні зодчі, художники-монументалісти, майстри прикладного і декоративного мистецтва.
Ричков П.А., Луц В.Д. Архітектурно-мистецька спадщина князів Острозьких.- К.: Техніка, 2002.- 168с.:іл. (Нац.святині України)
Книжку присвячено самобутній архітектурно- мистецькій спадщині, пов'язаній за своїм походженням зі славнозвісною родиною українських князів Острозьких-видатних політичних, воєнних, релігійних і культурних діячів вітчизняної історії доби пізнього середньовіччя. Автор відтворюють історичне тло меценатської діяльності декількох поколінь цих "некоронованих королів Русі", висвітлюють найпомітніші князівські ініціативи в розбудові існуючих і заснуванні нових міст, спорудженні унікальних замкових комплексів, храмів і монастирських ансамблів.

Дєдов В.М. Святогірська Свято-Успенська Лавра.- Київ:Техніка, 2005. – 152 с. Ил. 

Книжка присвячена найвизначнішому монастирському ансамблю Південно-Східної України – Святогірській Свято-Успенській Лаврі на Сіверському Дінці, що на Донеччині. Автор на підставі багатьох історичних джерел, архівних матеріалів, результатів науково-дослідних і проектних робіт розкриває етапи формування архітектурного ансамблю Святих Гір, його в різні часи історичного минулого України.

Александрович В. С. Собор святого Юра у Львові / В. С. Александролвич, П. А. Ричков. – К. : Техніка, 2008. – 232 с. : фотоілюстр. – (Національні святині України).

Книгу присвячено багатовіковій архітектурно-мистецькій історії однієї з найвизначніших християнських святинь Львова – собору св. Юра, архітектурно-стилістичним особливостям храму та всього комплексу споруд, які разом з високовартісними творами скульптури, малярства, іконопису, ливарництва й ковальства належать до найкращих здобутків вітчизняної культури.

Мокрицький Г.П. Цікава Житомирщина: Ілюстрована туристична енциклопедія : (чотири тисячі пам’ятників, будівель, парків та інших визначних і цікавих місць області).- У 4-х т. -Т.!.- Житомир: Волинь,2011.-324 с.- 670 іл.; 8 схем.

У книзі  заслуженого журналіста України Георгія Мокрицькогі поміщені  краєзнавчі матеріали по населених пунктах 8 перших (за алфавітом) районах Житомирщини: Андрушівському, Баранівському, Бердичівському, Брусилівському, Володарсько-Волинському, Ємільчинському, Коростенському, Коростишівському. Основну увагу приділено пам’ятникам і пам’ятним знакам, меморіалам, пам’яткам архітектури та природи, археології, пам’яткам  монументального мистецтва. З книги  можна дізнатись про походження назв сіл і містечок, про засновників і власників населених пунктів, відомості про храми, маєтки, палаци.

Пам′ятки монументального мистецтва Житомирсько області. Матеріали до Зводу пам′яток історі та культури / Заг. ред., ілюстр., підг. текстів Г. Мокрицького. Обласна редколегія з підготовкит тому Зводу пам’яток історії та культури України по Житомирській області. – Житомир: Вид-во "Волинь", 2009. – 208 с.

Ця книга - видання просвітницьке, популярне. В ній вміщено 126 наукових ілюстрованих статей про досліджені пам'ятки монументального мистецтва Житомирщини, що увійдуть, з часом, до «Зводу пам'яток історії і культури України».

Іващенко О.М. Пам’ятки і пам’ятні місця Голокосту на Житомирщині в роки Великої Вітчизняної війни (1941 - 1945). Випуск 12. – Житомир: Полісся, 2008. – 144 с. + вкл.

 В книзі вперше опубліковані матеріали про місця Голокосту на Житомирщині, пам’ятники і пам’ятні знаки, що встановлені на цих місцях і могилах, а також 1145 імен євреїв, уродженців Житомирської землі, які воювали на фронтах Великої Вітчизняної війни, і тих, хто з них став Героєм Радянського Союзу.

    Ці та багато інших книг по даній темі чекають на вас в районній бібліотеці для дітей. Читайте, пізнавайте рідний край, вивчайте його історію і ви неодмінно захочеться зробити нашу землю ще кращою, зберегти для нащадків те, що залишили нам предки та створити багато нового і доброго для прийдешніх поколінь.

 

 




.