Виховуємо любов до читання

 

Головне не те, які ми є, коли читаємо духовну книгу, 

а те, які ми є, коли її закриємо.  (Монах Симеон Афонський)

 

Перша зустріч дитини з книгою – це її перша духовна праця, і потрібно її організувати так, щоб витрачений час і зусилля принесли маленькому читачеві задоволення і найбільшу користь.

    Освіта дитини починається з навчання читати і писати. І відбувається це здебільшого в родинному колі.

    Головна відмінність сімейного читання від інших його видів – класного, позакласного та домашнього – полягає в тому, що батьки, використовуючи книгу, починають по-справжньому займатися духовним розвитком своєї дитини, формуванням її особистості.

    Ось чому звертаємося до вас, батьки: тільки спільними зусиллями ми зможемо відродити гарну традицію сімейного читання, тільки ви станете запорукою успішності ваших дітей, якщо надасте їм можливість долучитися до світових книжкових скарбів, що зберігає бібліотека. Саме дитяча бібліотека має приміщення для проведення змістовного дозвілля родини, володіє інформаційним потенціалом для задоволення різноманітних інтересів усіх членів сім’ї, допоможе, порадить.

    Але без вашої зацікавленості, бажання та ініціативи ми не зрушимо з місця.

    Існує думка про те, що вроджені здібності до читання у дітей виявляються лише у віці від 18 місяців до 3 років. А от психологи вважають, що прищепити любов до книги та читання можливо лише до 9 років. Пізніше це зробити складно, іноді практично не можливо.

    Постає питання: як розвинути в дитини любов до книги та читання?

Поради, які можуть стати в пригоді.

    Читаючи дитині, ви розширюєте її всесвіт, допомагаєте отримати задоволення від читання, забезпечуєте знання та словниковий запас.

    Дитина вчиться спочатку слухати книгу, потім перегортати сторінки, запам’ятовувати те, що бачить або чує.

    Щоденно знаходьте час для читання!

    Колись, у давнину, у кожній місцевості були люди, які славилися своїм умінням розповідати різні історії. Тепер їхню роль мають виконувати мами і тата, дідусі й бабусі. Щасливою є та дитина, яка має таке безпосереднє спілкування, бо це дітям потрібніше, а ніж  будь-які програми сучасних галасливих засобів інформації.

    Треба знаходити час для читання, особливо мамам і татам. Бо дитина дуже любить бувати разом зі своїми  батьками, які весь час, день у день, мають багато інших справ, обтяжені своїми клопотами.  А яка ж то втіха, коли мама або тато беруть книжку і сідають, щоб почитати своїй дитині. Почуття єдності, що виникає тоді, не можна замінити нічим іншим – ні телевізором, ні відео, ні комп’ютером. Бо хіба комп’ютер  має серце, що б’ється?

    Тому необхідно знайти хвилин 30, аби дозволити собі розслабитися і, не поспішаючи, на ніч або коли виникає перерва у домашніх справах, почитати своєму малюку.

    Вибирайте книгу для читання разом із дитиною!

    Якщо  ви постійно читаєте  разом із дитиною, зверніть увагу на те, які книги їй  більше подобаються, які вона розуміє краще.

    За допомогою у підборі потрібних книжок можна звернутися до бібліотеки. Саме тут є видання, які розраховані на різний вік і рівень розвитку. Окрім того, фахівцям легше знайти та підібрати таку літературу.

    Помилкою багатьох читаючих батьків є думка про те, що усі необхідні дитині книги є у них вдома. Домашні бібліотеки не можуть складати конкуренцію публічним, а надихнути малюка на читання може приклад інших дітей – читачів бібліотеки.

    Але власні книги дитина теж обов’язково повинна мати. Це такі, які можна розмалювати, щось написати в них, за допомогою яких можливо дещо самостійно вирізати або змайструвати. Таких видань  в продажі  є дуже багато і їхнє призначення – індивідуальне користування.

    Дуже корисно виготовляти разом з дітьми саморобні книжечки – з картинками, фотографіями та іншими цікавими речами. Напишіть у такій книжечці те, що хоче дитина. Заохочуйте, надихайте, схвалюйте таку діяльність так само, як  і читання «власних» книжок у колі всієї родини.

    Важливо не тільки те, що саме ви читаєте, а як ви це робите!

    Коли читаєте швидко та невиразно, дитина  часто втрачає інтерес. Читайте емоційно. Старайтесь бути в певному сенсі актором. Вашому малюкові сподобається, якщо ви будете читати різними голосами за різних героїв. Робіть розмовні паузи під час читання, переглядайте малюнки в книжках. Дайте можливість дитині подумати над тим, що вона почула,  зрозуміти хід подій та характер героїв, терпеливо вислуховуйте дититину.

    Будьте Провідником у світ книжок, а не Погоничем або Оцінювачем того, що і як читає ваша дитина.

    Коли ваш малюк навчиться читати, частіше звертайтесь до нього з проханням почитати вам.  Але не завдання, отримане в школі, а просто хорошу історію чи казочку, віршик або смішинку.  І зробити це можна, наприклад, під час приготування вечері на кухні.

    Читати можна будь-де: на прогулянці, на пляжі, у поїзді, очікуючи на прийом до лікаря. Нехай у вашій сумці поряд із дитячими речами, іграшками лежить книжка.

    Запевніть дитину у тому, що вам цікаве і потрібне її читання і ніколи не показуйте того, що слухаєте через необхідність. Заохочуйте будь-які читання вголос: газети, журнали, оповіді або казки. Вам самим не вистачає часу почитати, а допомога при цьому вашої дитини буде досить корисною. Хіба це не стимул до читання?

    Все це не потребує якихось надзвичайних зусиль, а поряд з вами непомітно зростатиме справжній Читач. Вашій дитині буде набагато легше вчитись. Її вільний час буде заповнено змістовно, цікаво та корисно. Вона швидко знаходитиме та творчо опрацьовуватиме будь-яку інформацію. І це, безперечно, стане запорукою її успіху.

 

 Читання = Спорт

    Учені наполягають: читання майже таке корисне, як і заняття спортом. І доводять, що читання цікавої книжки сприяє не лише інтелектуальному розвитку, а й психічному та фізичному здоров’ю.

    Читаючи, дитина подумки робить усе те, що й герої розповіді. Тобто тренується її мозок. Цього не відбувається, коли дитина дивиться телевізор або грає в комп’ютерну гру.

    Фахівці стверджують, що 6 хвилин читання знижує рівень стресу на дві третини - набагато швидше, ніж прослуховування улюблених мелодій. (Журнал "Барвінок".-2015.-№4.-С.20)

 

    Ви  хочете, щоб ваші діти росли в сучасному світі з сучасним мисленням і вічними цінностями?Саме для цього й відкрилася «Фонтан-студія». Заходьте сюди зі своїми дітьми і знайомтесь з новими книгамиФонтан студія