Тренування пам’яті

Медики стверджують про існування чотирьох основних типів пам'яті: комбінований тип, зоровий, руховий і слуховий. Найчастіше у дітей більш вираженим є один тип пам'яті, рідше - два типи. Необхідно розвивати всі типи пам'яті, інакше в школі дитині буде важко запам'ятовувати навчальний матеріал.

У дітей дошкільного віку загальний розвиток пам'яті займає істотне місце. Дітям з легкістю вдається запам'ятовувати казки та вірші. Існує думка, що саме в дошкільному віці запам'ятовування сягає кульмінації, а в майбутньому йде деградація пам'яті.

Для малюка старшого дошкільного віку заняття проводяться в ігровій формі. Створюючи і розвиваючи асоціації та образи, батьки допоможуть дитині краще запам'ятовувати інформацію. Це дає більш високий результат, ніж механічне запам'ятовування. Зупинити свій вибір стоїть на розвиваючих іграх. Можна покласти на плоску поверхню різні предмети, попросити дитину відвернутися і прибрати кілька речей. Коли дитина повернеться, вона повинна точно сказати які предмети від неї сховали.

Як покращити пам'ять дитини

Педіатри відзначають, що предмети і їх зображення (наочний матеріал) дошкільнята запам'ятовують краще, ніж абстрактні положення. Також дітьми добре запам'ятовуються образні описи емоційно-виразного характеру. Якщо батьки хочуть, щоб їхня дитина добре запам'ятовував матеріал - вони повинні дати їй час осмислити предмет і активно його вивчити. Це надасть вагомий вплив на запам'ятовування інформації малюком. Крім того, для розвитку пам'яті у дитини, її батьки повинні давати йому можливість збалансовано харчуватися і висипатися.

Поліпшенню роботи мозкової діяльності в раціоні дитини повинні бути присутніми:

• залізо;

• вітаміни групи D;

• цинк.

Батькам варто додати в меню малюка:

• яйця;

• сухофрукти;

• яловичу печінку;

• гарбузове насіння;

• горіхи;

• сир;

• квасолю.

Молодші дошкільнята більш орієнтовані на зовнішні ознаки предмета, а старшими дошкільниками подмечаются не так виражені, але більш значущі особливості предметів. Також варто додати, що коли дітей просять розповісти про якийсь предмет - вони згадують певний випадок, коли вони бачили цей предмет.

Ось декілька простих порад для батьків, які бажають допомогти розвитку пам'яті свого малюка:

• мамам і татам варто «прикрашати» інформацію, дитина повинен не чути, а представляти те, про що йому говорять;

• слід враховувати обсяг нової інформації;

• розучування з малюком віршів, пісень, скоромовок і приказок теж позитивно відіб'ється на пам'яті дитини;

• необхідно якомога частіше ставити питання про те, що він сьогодні бачив або чув;

• батькам варто обговорювати казки, які вони прочитали разом з дитиною, героїв і їх дії.

Кілька методів для тренування пам'яті  школярів та студентів

Для запам'ятовування імен нових знайомих краще всього використовувати такий метод: повторювати ім'я вголос (наприклад, часто звертаючись до людини по імені). Відомо, що слухова інформація довше утримується в пам'яті, ніж візуальна (правда, це вірно не для всіх), тому і для запам'ятовування номера телефону, який ви побачили написаним, повторіть його вголос кілька разів.

Мнемонічний метод . Для полегшення запам'ятовування якогось списку непов'язаних слів надають йому іншу структуру і смислове навантаження. Всім з дитинства відомо, як запам'ятати по порядку всі кольори веселки (для тих, у кого ще не було дитинства, повідомляємо: "Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан" - "Червоний, Оранжевий, Жовтий, Зелений, Блакитний, Синій , Фіолетовий "). Є й інші приклади. Астрономи запам'ятовують порядок планет (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон) за допомогою такої фрази: "Морський Волк Замучив Молодого Юнгом, Абсолютно втомивши Нещасного Підлітка", а математики - цифри числа "пі" ; (3,14159265358979) фразою "How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics" (або по-русски приблизно, зберігши мнемонічне правило, так: "Як я хочу і бажаю надерти до чортів після цих тупих доповідей, навідних важку депресію "). Тут використовується кількість букв в словах.

Метод loci. Для початку треба пройтися по своїй квартирі (або іншій добре відомому вам місця) в якомусь певному порядку (наприклад, від вхідних дверей до далекої точки квартири) і пронумерувати кожен предмет меблювання, який зустрінеться у вас на шляху. Запам'ятайте цей список. Так як це добре відоме вам місце, це не складе особливих труднощів. Може вийти до двадцяти слів. Це основні, ключові, слова, які ви будете використовувати для запам'ятовування зовсім інших слів. Припустимо, у вас вийшло щось типу: "двері, вішалка, шафа", а запам'ятати вам треба список продуктів, які необхідно купити в магазині: "вершкове масло, пакет картоплі, хліб".  Ви робите в такий спосіб - пов'язуєте кожен предмет, який необхідно запам'ятати, з предметом з ключового списку (предметом меблів), і прагнете це яскраво уявити. Вершкове масло, розмазати по двері, пакет картоплі, що висить на вішалці, шафа, вщерть забитий хлібом, і т.д. І тоді вам досить запам'ятати цю мальовничу картину, щоб запам'ятати довгий (або не дуже) список продуктів. Дослідження показали, що цей метод дуже ефективний. Піддослідним пропонували запам'ятати п'ять списків по двадцять предметів в кожному. Ті, хто використовували метод loci, згадували майже в три рази більше предметів, ніж ті, які їм не користувалися.

    Щоб запам'ятати, наприклад, телефонний номер 231-97-75, можна розбити всі цифри на групи і придумати для кожної групи просту асоціацію. Наприклад: 23 - вік брата, 1977 - рік його народження, 5 - місяць народження. Замість семи одиниць інформації стало всього три, та й ті відносяться до одного і того ж людині.

 

Найбільш раціональні методи повторення при підготовці, наприклад, до іспитів, семінарів, конференцій, а також при необхідності заучувати великі об`єми текстів

    Для ефективності повторення пропонується весь матеріал, що вимагає запам`ятовування, перед початком роботи розділити на частини так, щоб на кожну частину потрібно було витратити 15—20 хвилин при першому повторенні. Для зручності в роботі рекомендується пронумерувати частини: № 1 № 2 № 3 і так далі, позначивши № до кінцевої частини тексту. Після цього можна приступити до повторення.

    Якщо, наприклад, вам належить складати іспит, а підготовці ви можете приділити один день, то проведіть на протязі дня два повторення за наступним принципом:

повторення частини №1 — 15 хвилин;

повторення частини №2 — 15 хвилин;

повторення частини N1 — 5 хвилин;

повторення частини №3 — 15 хвилин;

повторення частини №2 — 5 хвилин;

повторення частини №4 — 15 хвилин.    І т.д. Тут 15 і 5 хвилин — умовні величини; часу на повторення ви можете витратити більше або менше, залежно від обставин, від складності тексту, індивідуальних здібностей і т.д.

    До другого повторення кожної частини при такій організації ви повертатиметеся приблизно через 15—20 хвилин. Якщо при першому повторенні на кожну частину витрачатиметься приблизно 15 хвилин (природно, матеріал — його об`єм і складність — може продиктувати великі або менші витрати часу для першого повторення), то через декілька хвилин при другому повторенні, для того, щоб відновити інформацію в пам`яті, вам буде досить приблизно 5 хвилин.

    Указані витрати часу на кожну з поділених частин приблизні і носять умовний характер; це може бути і 10 і 25 хвилин. Важливе інше, щоб до кожної частини другої частини в середньому ви поверталися через 15 — 20 хвилин. Цей проміжок часу найбільш раціональний для запам`ятовування, оскільки цей час максимально повного утримання інформації в пам`яті, з одного боку, і мінімальних витрат часу і сил на повторення — з іншого боку. Чим легше відтворюється інформація при повторенні, тим більше залишається її в пам`яті після читання або після першого повторення, і проміжок часу між черговим і попереднім повторенням буде коротший.

    Якщо у вас є хоч би один день, то проведіть третє повторення рано вранці так, щоб перерва між кінцем перших двох повторень і початком третього склав приблизно 6 — 10 годин (ніч).

    Якщо можете повторювати матеріал і на третій день, то четверте повторення проведіть в кінці дня так, щоб перерва між закінченням попереднього і початком чергового повторення була приблизно 20—30 годин. Якщо ж у вас є можливість приділити повторенню багато днів, то п`яте повторення проведіть в кінці п`ятого дня з перервою в дві доби, шосте — в кінці дев`ятого дня з перервою чотири  доби і т.д.

    Перерви з кожним повторенням подвоюються. Все вищесказане відноситься до тих випадків, коли матеріал, що вимагає запам`ятовування, містить біля 30— 40 частин. Якщо ж матеріал невеликий, наприклад, дві-три сторінки доповіді або великий вірш в 1—2 сторінки, то для повторення за тим же принципом потрібна менша кількість днів.

    Якщо матеріал для запам`ятовування великий (від 50 до 100 частин), то залежно від ваших ресурсів часу потрібно розділити весь матеріал на дві половини (перша дещо більша друга, приблизно 60 і 40 частин в кожній) для окремої роботи з ними і вибрати один з варіантів повторень:

Варіант перший: протягом двох днів.

1-й день — два повторення першої половини всього матеріалу;

2-й день — два повторення другої половини матеріалу.

Варіант другий: протягом трьох днів.

1-й день — два повторення першої половини всього матеріалу;

2-й день — два повторення другої половини матеріалу;

3-й день — одне повторення всього матеріалу.

Варіант третій: протягом п`яти днів.

1-й день — два повторення першої половини всього матеріалу;

2-й день — одне повторення першої половини;

3-й день — два повторення другої половини матеріалу;

4-й день — одне повторення другої половини;

5-й день — одне повторення всього матеріалу.

    Досвід показує, що в тих випадках, коли доводиться мати справу з матеріалами великих об`ємів, практично неефективні, а іноді і негативні по результатах і тому небажані спроби повторень вранці в день іспиту, виступу і т.д.

    Звертаємо вашу увагу ще на один важливий момент: перш ніж приступити до повторення, необхідно спланувати час, скласти своєрідний графік повторень. Виходячи із загальної кількості частин, отриманого при розбитті матеріалу, розраховуються витрати часу на повторення по днях. Наприклад, якщо ви розділили весь матеріал на 30 частин, то в перший день буде потрібно 30/3 =10 годин; у другий день на одне повторення потрібно 4 годин, в третій, п`ятий і дев`ятий дні —  6 годин.

    Щоб запам`ятати невеликі за об`ємом числа, назви чого-небудь, формули, прізвища, номери телефонів і ін., потрібно багато разів повторювати їх протягом 10—20 секунд будь-яким способом: вголос, про себе, записати кілька разів, думаючи про них, зосередивши на них увагу.

необходімо постаратися збудувати зв`язки між тими, що запам`ятовуються і вже наявними в пам`яті даними (логічні, асоціативні і ін.).

    За ці 10—20 секунд інформація запам`ятається напам`ять. Тут принцип запам`ятовування простий і не вимагає підготовки. Так само треба вивчати іноземні слова: утримувати в пам`яті слово, що запам`ятовується, впродовж 20 — 30 секунд (у перекладі), потім включити його в фразу, тобто тим самим перевести відразу в активний баланс, а не пасивний. І не потрібно буде кожного разу звертатися до словника, в усякому разі необхідність в цьому не буде частою.

    Якщо маленька інформація зустрічається в читаному тексті, то, оскільки вона пов`язана з контекстом, вона повторюватиметься сама собою у зв`язку з осмислюваною в цей час інформацією, і можна не переривати читання для того, щоб повторити цю маленьку інформацію.

 

Способи підвищення ефективності повторення

Для підвищення ефективності процесу повторення радимо пам`ятати про наступне:

Повторення повинно бути активним. Це не просто пасивна перевірка збереження інформації в пам`яті і її відновлення у разі того, Хто забуває, що це означає? Перше всього те, що мозок повинен працювати, діяти, витягувати навіть, здавалося б, зовсім забуту, загублену інформацію зі всіх куточків пам`яті при кожному повторному читанні, прогляданні тексту, повторенні його, переводити інформацію в довготривалу комору пам`яті. Інакше кажучи, повторення не повинне бути пасивним, механічним процесом; це активна робота мозку, яка розвиває матеріал, що запам`ятовується, з кожним разом все більше збагачуючи його. Саме активністю процесу повторення пояснюється згаданий вже вище феномен повторення, коли наявна в пам`яті інформація доповнюється, збагачується новою, яка по яких-небудь причинах залишалася раніше непоміченою, а будучи такою, що витягує з пам`яті, срабативаєт часом непередбаченим позитивним чином.

При розділенні матеріалу на складові частини потрібно, щоб кожна повторювана частина чимось відрізнялася від попередньої і наступної. Особливо це важливо при послідовному повторенні окремих частин. Для цього можна чергувати частини з різних розділів. Бажано навіть чергування частин предметів, що вивчаються, і навіть областей знань: вивчення гуманітарних предметів, наприклад, можна ефективно чергувати із заучуванням математичних формул. Якщо матеріал по своєму характеру однорідний, то відмінність частин один від одного проводите на основі виділення в цих частинах істотних думок, можна навіть виділити в частинах щось суб`єктивне, нехай навіть штучне, важливо, щоб у вашій свідомості, сприйнятті були створені яскраві образи цих частин.

При повторенні добре використовувати схеми-тезиси, складені з так званих словесних опор, виділених при структурному аналізі під час читання і вивчення матеріалу. Повторюючи кваліфіковано словесні опори, виділені в тексті, ви практично повторюєте весь матеріал.

Перед початком будь-якого повторення спробуйте пригадати самостійно вивчене раніше. Складіть план повторення.

Умейте розслаблятися в процесі напруженої работи. Процес повторення добре чергувати із заняттями іншого роду, наприклад, з виконанням фізичних вправ, заняттями дихальною гімнастикою, короткими водними процедурами (для цього можна всього лише ненадовго опустити руки в холодну воду); можна трохи відвернутися і послухати музику високоемоційної насиченості, непогано перемкнутися на яку-небудь іншу корисну роботу.

Все, що знімає напругу, що накопичилася, сприятиме підвищенню ефективності вашого основного заняття цього дня — процесу повторення, точніше — процесу запам`ятовування при повторенні.

Коефіцієнт засвоєння змісту може бути неоднаковим в різні дні повторень, він може різко впасти, потім піднятися. Це не повинно лякати або турбувати вас. Загальний стан, стомлення, відчуття хвилювання перед майбутньою подією, до якої ви готуєтеся, — тут все грає роль.

Дуже важливо бути упевненим в собі, зрозуміло, коли до того є підстави. Страх, розгубленість, паніка зовсім не сприяють необхідній зібраності, концентрації уваги, таких потрібних для успішної здачі іспиту або проведення доповіді.

Уміння добре запам`ятовувати не з`явиться від одного лише ознайомлення з викладеними тут методами, потрібне тренування, потрібна упевненість, що відпрацьовані прийоми раціонального повторення дадуть свій результат.

Щоб відразу не зазнавати трудності при повторенні пройденого, радимо застосовувати викладені тут методи спочатку на нескладному матеріалі, поки не виробиться навик повторень, оскільки без вправності можна потерпіти невдачу в будь-якій справі.

Коли з часом дотримання необхідних умов і правил процесу повторення перестане вимагати від вас зусиль і навіть мінімальної напруги, коли ви пригадуватимете вивчене автоматично, підсвідомо, по відпрацьованій системі, тоді використання вивчених прийомів повторення істотно економитиме ваш час і даватиме вельми відчутні результати: якість запам`ятовування прочитаного буде високим протягом всього вашого життя.